Publiczne toalety – standard i higiena
Do miejsc użyteczności publicznej zaliczają się m.in. toalety. Można je znaleźć w galeriach handlowych, siłowniach, na dworcach kolejowych, czy też w zielonych przestrzeniach miejskich. Wszystkie toalety publiczne pełnią taką samą funkcję, dlatego ich wyposażenie jest w pewien sposób standaryzowane.
Warto jednak pamiętać, że oprócz wyposażenia, bardzo ważna jest higiena. Toalety publiczne to przestrzeń, z której korzysta wiele osób, dlatego dbanie o ich czystość jest szczególnie istotne. Dlatego wybierając toaletę publiczną, koniecznie sprawdź jej standard higieniczny. Od czystości zależy bowiem bezpieczeństwo użytkowania takiego obiektu.
Co znajdziesz w publicznej toalecie?
Podstawowym wyposażeniem publicznych toalet są kabiny WC, pisuary, toalety oraz umywalki. Jest to minimum, które musi się znaleźć w każdej publicznej toalecie. Do podstawowego wyposażenia należą również różnego rodzaju środki czystości, do których zalicza się przede wszystkim mydło. Ze względów higienicznych, mydło znajduje się zwykle w automatycznych dozownikach, żeby unikać dotykania kostki mydła przez różne osoby. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z mydła w płynie lub w pianie.
W publicznej toalecie nie powinno zabraknąć również czegoś, co umożliwi wytarcie rąk. Zazwyczaj są to ręczniki papierowe, wyciągane z odpowiedniego dystrybutora. W większości publicznych toalet standardem są również automatyczne suszarki do rąk. Podstawowym elementem wyposażenia, którego nie może zabraknąć w żadnej toalecie, jest oczywiście papier toaletowy. Jego jakość różni się w zależności od standardu konkretnej toalety, ale zdecydowanie jest to produkt, który musi znaleźć się w każdej łazience.
Publiczne toalety o wyższym standardzie
To, co musi znaleźć się w każdej publicznej toalecie, zostało wymienione powyżej. Obecnie jednak, w większości publicznych toalet standard jest nieco wyższy. W zadbanych, nowoczesnych obiektach, można znaleźć m.in. następujące elementy wyposażenia:
- wieszaki wewnątrz kabin, umożliwiające powieszenie okrycia wierzchniego lub torebki,
- lustra, umożliwiające poprawienie makijażu lub szybkie sprawdzenie, czy coś nie zostało nam na zębach, np. po posiłku w restauracji,
- odświeżacze powietrza, poprawiający komfort przebywania wewnątrz łazienki,
- grzejniki, czasami z dodatkowymi osłonkami,
- dodatkowe kosmetyki, np. w postaci żeli dezynfekcyjnych do rąk lub kremów nawilżających
W łazienkach znajdujących się w przestrzeni publicznej, zwykle znajdują się również przestrzenie dedykowane rodzicom z małymi dziećmi. W praktyce oznacza to, że zazwyczaj w części łazienek dedykowanych kobietom, znajduje się dodatkowa część przeznaczona dla matek z dziećmi.
W takich toaletach znajdują się przewijaki, umożliwiające wykonanie czynności higienicznych przy maluszku. Warto podkreślić również to, że w toaletach publicznych powinny być również łazienki dla osób niepełnosprawnych. W takich toaletach muszą znajdować się odpowiednie udogodnienia, umożliwiające osobom z niepełnosprawnościami wygodne korzystanie z sedesu oraz umywalki.